Poznaj mnie >>

O autorce

ANNA MŚCICHOWSKA

 

Jestem brainologiem, trenerką Structogram®

oraz trenerką świadomego biznesu.

 

Od ponad 5 lat badam schematy w mózgu, które działają na człowieka w danym momencie i odgradzają od poczucia szczęścia, spełnienia i bezpieczeństwa.

4 litery

08 sierpnia 2022

Dlaczego gimnastyka umysłu - kinezjologia edukacyjna - metoda P. Denninsona jest mitem?

Czytaj więcej:

Hospitality

Biznes

4 litery

Wszystkie

Dzisiaj, z okazji Tłustego Czwartku, skupię się na jednym z najsmaczniejszych aspektów podróżowania - jedzeniu. Ale nie o pączkach będzie,
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się włożyć świeżo wyprane skarpetki, tylko po to, by natychmiast nadepnąć na mokrą plamę na podłodze?
Wiesz, że w roku 2024 wchodzą istotne zmiany dotyczące dofinansowań na szkolenia z Bazy Usług Rozwojowych (BUR) udostępnionej Przez Polską
Wszyscy mamy pod górkę…No nie raczej nie wszyscy mamy pod górkę to ja mam pod górkę! Co oni mogą wiedzieć
Brak zrozumienia złożonych procesów mózgowych przekłada się na formułowanie teorii opierających się na wybiórczych danych. Psycho- i neuromity kuszą prostotą,
Wchodząc na strych, zawsze czuję niesamowitą ekscytację. Widzę pajęczyny, które zbierały się wiele lat, rosły jedna na drugiej i osiadł
Dzisiaj, z okazji Tłustego Czwartku, skupię się na jednym z najsmaczniejszych aspektów podróżowania - jedzeniu. Ale nie o pączkach będzie,
Wiesz, że w roku 2024 wchodzą istotne zmiany dotyczące dofinansowań na szkolenia z Bazy Usług Rozwojowych (BUR) udostępnionej Przez Polską

Brak zrozumienia złożonych procesów mózgowych przekłada się na formułowanie teorii opierających się na wybiórczych danych. Psycho- i neuromity kuszą prostotą, pewnością proponowanego wyjaśnienia bardzo złożonych zjawisk. Oferują proste rozwiązania poważnych problemów, poprzez zastosowanie odpowiednich testów, metod itp. 


Na początek należałoby ustalić jakie efekty miała za zadanie wprowadzić gimnastyka umysłu proponowana przez dr. Dennisona. Otóż miała na celu „włączenie” bilateralnych funkcji ciała, a  tym samym wywrzeć wpływ na wykorzystanie potencjału uczącego się dziecka. Stosowanie gimnastyki umysłu to prosty sposób na wprowadzenie, głównie dzieci, w stan pobudzenia merytoryki i współpracy dwóch półkul mózgu ze sobą.

 

Pytanie tylko, czy dr Dennison badał skuteczność swojej metody i przedstawił namacalne dowody efektywności oraz możliwości połączenia pracy obu półkul? I czy kiedykolwiek jakikolwiek naukowiec czy neurobiolog udowodnił, że są one od siebie oddzielone i bywa, że nie współpracują?


Fakt jest taki, że nie ma podstaw naukowych do stwierdzenia, że ktoś jest prawo- czy lewopółkulowcem. Czujność terapeutów, nauczycieli stosujących tę metodę, uśpiły również twierdzenia, że dzieci często mają problem z nauką (pomimo, iż są bardzo inteligentne), ponieważ nie mają dostępu do wszystkich swoich możliwości. Wynikać ma to z faktu, że bodźce z  dominującej ręki, nogi, oka i  ucha „docierają do wyłączonej półkuli mózgowej”. 


Słysząc takie stwierdzenia po raz kolejny, zostaje mi zapytać, czy naprawdę możemy jako homo sapiens wyłączyć jakąś część mózgu lub w ramach terapii ją włączyć? Niestety wielu terapeutów uwierzyło, że to prawda, a dowodem jest właśnie owa koncepcja. Wszakże nie każdy z nas interesuje się tym, co dzieje się w neurobiologii i jak naprawdę funkcjonuje nasz mózg. W czasach kiedy wprowadzano tę metodę, autorytety o amerykańsko brzmiących nazwiskach robiły “robotę” w marketingowej spirali.

 

Używano odpowiednich słów oddziałujących na perswazję, co również obecnie spotykamy bardzo często. Nauczyciele i terapeuci licznie dali się skusić następującym frazesom: “prosta i niezawodna metoda”, “oparte na wynikach najnowszych badań”.

 

 

Etykieta „amerykańskich naukowców” stanowiła tu podstawę sukcesu sprzedaży. Na tym przekazie bazują szeroko rozpowszechnione neuromity.   
 

Nie będąc nawet naukowcem i posiadając podstawową wiedzę z zakresu neurobiologii, można od razu podważyć słuszność takiej teorii oraz opartym na niej metodom.

 

Mianowicie: uczenie się polega na przyswajaniu wiedzy, natomiast przechowywanie owej wiedzy jest zadaniem pamięci.

 

Innymi słowy: gdybyśmy się nie uczyli, nie mielibyśmy czego pamiętać.

 

W procesie tym pamięć jest niezbędna, ponieważ pozwala nam przechowywać informacje, które gromadzimy podczas nauki. Za uczenie się nie odpowiada wyłącznie jeden obszar w mózgu. Jest ich wiele.

 

Na przykład kora przedczołowa wspiera naszą naukę przez system nagród i kar. To samo dotyczy podwzgórza - naszego centrum hormonalnego. Kiedy się uczymy te obszary kory mózgu, które odpowiadają za ruch, są wyraźnie pobudzone i ulegają zmianie w odpowiedzi na wyzwania, które sobie stawiamy. Wszystkie informacje, które chcemy lub powinniśmy zapamiętać, przedostają się do mózgu za pośrednictwem jednego lub kilku zmysłów. Informacje są odkodowywane w różnych obszarach naszej kory mózgowej zanim hipokamp połączy wszystko w jedno przeżycie. Zatem podział i umiejscowienie pewnych skłonności kinestetycznych do odpowiedniej półkuli jest mylne.


Pozwalajmy naszym dzieciom nie tyle uczyć się “suchej” wiedzy, ale doświadczać jej. To najbardziej efektywny sposób.

 

Doświadczajmy życia całym naszym mózgiem, bez robienia z nikogo lewo czy prawopółkulowców, ponieważ taki schemat nie istnieje.

Anna Mścichowska A.M. Quality & Magia Podróży, Wojska Polskiego 6/1u, 19-300 Ełk, tel. 513161313, NIP: 8481367823, REGON: 28135953

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

 

Realizacja: Plutowski.pl

Masz dodatkowe pytania?

SKONTAKTUJ SIĘ ze mną!

info@amquality.eu

+48 513 161 313

Jeśli masz ochotę spotkać się ze mną na żywo, po wcześniejszym umówieniu zapraszam Cię do mojego biura w Ełku, przy ul. Wojska Polskiego 6/1u.

 

SYSTEM JAKOŚCI ISO 9001

Sprawdź politykę jakości >>